Czy skierowanie do poradni jest ważne przez określony czas?

W trakcie leczenia niejednokrotnie lekarz rodzinny wystawia skierowanie do specjalisty w danej dziedzinie. Mogą to być oczywiście ginekolog, lub dentysta, u których wizyta nie wymaga przedstawiania skierowania. W większości pozostałych przypadków będzie wymagany odpowiedni dokument. Co jednak jeśli przegapimy termin ważności skierowania? Czy jest w ogóle jakaś określona ważność skierowania do poradni specjalistycznej?

Czy skierowanie do lekarza ma termin ważności?

Na szczęście przegapienie terminu nie jest możliwe. Skierowanie do specjalisty nie ma bowiem terminu ważności. Możemy je zanieść do poradni (a także wysłać pocztą) w zasadzie w dowolnym momencie, o ile dolegliwość będąca podstawą jego wystawienia wciąż nam dokucza. Skierowanie do lekarza nie może być jednak uznane w momencie, kiedy powodem planowanej wizyty nie jest wskazana na nim dolegliwość. Jeśli więc musimy udać się do tego samego lekarza, ale z innego powodu, powinniśmy najpierw udać się do lekarza rodzinnego po nowe skierowanie.

Czy lekarz ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta ze skierowaniem sprzed dawna?

Lekarz może nie przyjąć pacjenta ze skierowaniem tylko wtedy jeśli wskazane na nim schorzenie według specjalisty prawie na pewno zniknęło przed złożeniem skierowania w poradni. W przeciwnym wypadku (czyli przy chociażby chorobach przewlekłych i ich podejrzeniach) doktor musi przyjąć pacjenta.

Czy każde skierowanie jest bezterminowe?

Wyjątki od reguły stanowią dwa skierowania. Są to skierowania do fizjoterapeuty na rehabilitację (musi zostać złożone w ciągu 30 dni od wystawienia) oraz na leczenie uzdrowiskowe (co 18 miesięcy jest weryfikowane.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *