Weganie – kto to taki?

Co to znaczy, że jestem weganinem?

Weganizm to styl życia, na który składa się wiele cech. Jedną z nich jest stosowanie diety wegańskiej. Polega ona na wykluczeniu ze swojej diety produktów pochodzenia zwierzęcego oraz odzwierzęcego. Co to oznacza? Rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także produktów, których wytwarzanie wiąże się z eksploatacją zwierząt (np. nabiał, jajka, miód).

 

Tak jak wcześniej zostało wspomniane dieta wegańska to tylko jedna z cech weganizmu. Weganie nie stosują również kosmetyków, w których składzie znajdują się odzwierzęce surowce oraz nie kupują ubrań, do których produkcji zostały użyte takie surowce ( skóra, jedwab, wełna, futra). Prawdziwi weganie o czym często się nie wspomina nie biorą również udziału w wydarzeniach rozrywkowych z udziałem zwierząt (cyrk, rodeo, wyścigi, oceanarium, zoo).

 

Pewnie zastanawiacie się dlaczego ludzie przechodzą na weganizm? Otóż dzieje się tak z kilku powodów np.:
– etycznych
– zdrowotnych
– ekologicznych
– społecznych
– religijnych
Dlatego powstał podział weganizmu na weganizm żywieniowy i weganizm etyczny.
Weganie żywieniowy stosują dietę pozbawioną produktów pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęcego, ale nie wykluczają takich produktów z innych dziedzin swojego życia.
Weganie etyczni całkowicie rezygnują nie tylko z wyeliminowania produktów z diety, ale także z innych dziedzin swojego życia ( dotyczy to także dziedziny rozrywki). Uważają, że weganizm nie jest tylko dietą, ale przede wszystkim zbiorem zasad i wartości.

 

Ostatnimi czasu popularność zdobywa, także weganizm surowy. Jest to dieta, która łączy ze sobą założenia weganizmu żywieniowego oraz spożywanie surowej, nieprzetworzonej żywności. Dieta ta zakłada, że w temperaturze powyżej 42 stopni Celsjusza dochodzi do denaturacji białka, a także do zatracenia wielu cennych składników odżywczych ze spożywanych produktów. Zarówno weganizm jak i surowy weganizm to diety bardzo restrykcyjne. Wymagają dobrego zaplanowania posiłków, aby zaspokoić potrzeby naszego organizmu na podstawowe składniki odżywcze.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *