Odżywki białkowe – czy są zdrowe?

Białko jest potężnym makroskładnikiem odżywczym znanym ze swojej pomocy w budowaniu mięśni. Nic zatem dziwnego, że tak wielu sportowców decyduje się na odżywki białkowe. Czym są tego typu produkty oraz co warto o nich wiedzieć? Czy odżywki białkowe są zdrowe? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Odżywki białkowe – co to? 

Białko pełni specjalne funkcje w całym organizmie i stanowi niezbędny element diety każdego człowieka. I choć białko możemy znaleźć w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego (jaja, ryby, mięso, mleko), to są osoby, których zapotrzebowanie na ten składnik jest znacznie większe. 

W związku z tym decydują się na przyjmowanie odżywek białkowych. Z reguły są to osoby regularnie ćwiczące, a także dopiero rozpoczynające swoją przygodę z intensywnym uprawianiem sportu. Odżywki białkowe to specjalnie przygotowane preparaty, których głównym zadaniem jest uzupełnienie białka w diecie. Warto zaznaczyć, że tego typu produkty dostępne są pod różnymi postaciami. Występują m.in. w formie proszku, kapsułek, ampułek, batonów, napojów, granulatów, itp. 

Z pewnością wiele osób zastanawia się, w jaki sposób odżywka białkowa jest pozyskiwana? Otóż produkt ten pozyskiwany jest najczęściej z serwatki, czyli płynu powstającego podczas produkcji serów. 

Rodzaje odżywek białkowych 

Na rynku znajdziemy różne rodzaje odżywek białkowych, a ich dobór dokonywany jest na podstawie określonych potrzeb. Jednym z podstawowych rodzajów jest m.in. koncentrat białka serwatki. Tego typu odżywki białkowe zawierają do 80% białek i mają niską zawartość tłuszczu oraz laktozy. Ich popularność wynika niewątpliwie z dobrego wchłaniania, a także dużej zawartości aminokwasów egzogennych. 

Innym rodzajem odżywek białkowych są natomiast izolaty białka serwatki. Zawierają one duże stężenie białka (około 90%)  i cechują się bardzo dobrym profilem aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Izolat białka serwatkowego nie posiada w składzie cholesterolu, tłuszczu oraz laktozy. Co więcej, charakteryzuje się doskonałą rozpuszczalnością, co ułatwia jego codzienne spożywanie. 

Natomiast odżywką, która cechuje się największą zawartością białka, bo aż do 95%, jest hydrolizat białka serwatki. Jest to zatem najbardziej zaawansowana odżywka białkowa. Preparat ten stanowi najlepsze źródło łatwo przyswajalnych form aminokwasów i pozbawiony jest cholesterolu, tłuszczu i laktozy. Co więcej, tego typu preparaty białkowe nie powodują wzdęć oraz przykrych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. 

Czy odżywki białkowe są zdrowe? 

Odżywki białkowe to z pewnością szyki sposób na dostarczenie sobie pełnowartościowego białka. Co więcej, są one nie tylko dobrym rozwiązaniem w przypadku budowy masy mięśniowej, ale również redukcji tkanki tłuszczowej. Z powodzeniem mogą bowiem zastąpić posiłek, dlatego wspomagają redukcję masy ciała. 

Oprócz tego odżywka białkowa to również bardzo prosty sposób na to, aby uzupełnić niedobory białka w przypadku osób wracających po dłuższej przerwie do intensywnego sportu. 

Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy suplement diety czy inny tego typu produkt, odżywki białkowe również trzeba przyjmować z umiarem. Przed wdrożeniem ich do codziennej diety, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. 

Kluczową kwestią jest także dostosowanie dawki oraz rodzaju przyjmowanego preparatu (koncentrat białka serwatkowego, izolat białka serwatki, hydrolizat białka serwatkowego, itp.) do swoich indywidualnych potrzeb. 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *