Czy koty powinny wychodzić na zewnątrz?

Czy wiesz, że średnia długość życia kota wychodzącego na zewnątrz wynosi zaledwie od 3 do 5 lat, podczas gdy koty trzymane w domu żyją średnio 13-17 lat? Ta ogromna różnica powinna być wystarczającym powodem, dla którego wszyscy właściciele kotów powinni trzymać swoich przyjaciół w domu. Jednak pomimo niebezpieczeństw związanych z przebywaniem na świeżym powietrzu, wiele osób pozwala swoim kotom wyjść na zewnątrz. Wielu weterynarzy uważa, że decyzja o trzymaniu kota w domu jest jednym z najważniejszych działań, które możesz podjąć, aby promować zdrowie i długowieczność swojego kociego przyjaciela. Oto zagrożenia, których możesz uniknąć, trzymając kota w domu.

Obrażenia z powodu kocich walk

Koty są z natury samotnikami i zazwyczaj nie lubią dzielić swojego terytorium z innymi kotami. Wraz ze wzrostem ilości kotów na jednym terenie, wiele kotów jest zmuszonych do walki o terytorium. Niestety, te spotkania często kończą się obrażeniami. Oprócz ugryzień i zadrapań, walki kotów mogą skutkować ropniem w przypadku zakażenia rany po ugryzieniu. Ropnie są bolesne, a koty z ropniami zwykle mają gorączkę i nie mają apetytu. Leczenie wymaga wizyty u lekarza weterynarii i obejmuje chirurgiczny drenaż oraz doustne antybiotyki w celu zwalczania infekcji.

Infekcje wirusowe

Co gorsza, ukąszenia kotów mogą przenosić infekcje, takie jak wirus białaczki kotów, wirus niedoboru odporności kotów, w rzadkich przypadkach wścieklizna, a nawet nosówka. Nosówka u kota może być śmiertelną chorobą, szczególnie jeżeli kot nie został zaszczepiony. Jej leczenie jest trudne, ponieważ nie ma na nią lekarstwa. Lekarze weterynarii mogą jedynie monitorować stan kota i wspomagać jego organizm, aby samodzielnie zwalczył chorobę. Zarażony kot najczęściej wymaga hospitalizacji. Zakażenie wirusem nie musi zresztą nastąpić jedynie w przypadku bezpośredniego kontaktu z innym kotem. Wirusy żyją na różnych powierzchniach, więc kot może zarazić się nawet nie podchodząc do innego zwierzęcia.

Zdrowsze, dłuższe życie

Jako właściciele zwierząt domowych, oprócz kochania naszych przyjaciół, naszym obowiązkiem jest dbanie o nie i chronienie ich. Wszyscy chcemy jak najlepiej dla naszych zwierzaków, więc następnym razem, gdy pomyślisz o wypuszczeniu kota, pomyśl o wszystkich niebezpieczeństwach, z którymi boryka się kot wychodzący na zewnątrz.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *